Pivo a politika

Nedávno mě sem, do prodejny piva na Národní obrany zatáhl kamarád. Zapálený fanda do malých pivovarů mě ihned po mém návratu do ČR zatáhl do kouzla chutí těchto klenotů.
V obchodě inventurní obsazení. Vrchní (ironicky mám rád toto slovo) - pivní pupek, brejle - neskrývající kombinaci folklorní otrávenosti, jakési namyšlenosti a dávno naučené zdvořilosti. Spolu s ním diskutuje (řekněme) čtyřicetiletá mamina se zaparkovaným kočárkem u vchodu s jedním malým v ruce. Třetím zúčastněným je mladý, pravidelný štamgast.

Stojím u lednic a regálů a nemohu si vybrat. Zlaté Slovinsko, proletí mi hlavou. Laško nebo Union? Tím debata končí. Ve Slovinsku si pivo vybíráte podle toho, jestli máte náladu na zelenou (Laško) nebo červenou (Union) barvu, nikoliv podle chuti.

Takového luxusu se mi v Česku nedostane. Už jsem zde snad celou věčnost, protože si nemohu vybrat, když mě z mé pivní frustrace zachraňuje hlasitější debata. Politika. Nejprve si říkám, že se jedná o jednu z mnohých, "analyzující", jistou výhru Drahoše v druhém kole. Z omylu mě vytrhává hlasitý projev prvního žijícího podporovatele Zemana. Argumenty padají čím dál od cíle. Obě strany se zasekly na svém. Nikdo nikoho neposlouchá. Vlastně poslouchá, ale neslyší. Nejinak je to i se mnou.

(První) střih: "Já se už o politice nechci bavit. Tady v mém krámu ne!"

'Jaká změna oproti nudě ve Slovinsku', prolétá mi hlavou, 'kde nedávno proběhly prezidentské volby a většina národa to ani nezaznamenala.' Spíše mi to začíná připomínat Srbsko. Nabité emocemi, vášni, zaslepenosti, hádkami, decibely. Cítím, jak se mi dere úsměv na tváří, jakoby se mi to "srbské" Česko zamlouvalo víc od toho klidného "slovinského", které tu vládlo v minulosti. Ve společnosti jsou cítit produktivní vibrace, pohyb, který obě strany sice konfrontuje, ale zároveň vede k nějaké kreativitě a společenské mobilizaci.

(Druhý) střih: "A víš, že minulý týden vznikly dva nové mini pivovary," slyším prodávajícího promlouvat k onomu klukovi, sedící na bedně.

Otočka o 180 stupňů. "Co? Kam zmizel Zeman, Drahoš, uprchlíci, hádka?"

Usmívám se, zaplatím a odcházím ven. Přece jen k tomu Balkánu mají Češi ještě dost daleko. Naštěstí.

Published by

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.