Chodník

Ona

vyčnívala. Její chůze v podpatcích zářila vznešenosti, jako by pražské kostky patřily jen jí, zatímco stránky knihy na mém stole měnily svůj obsah podle toho, co zrovna sledoval můj pohled.

Šaty, podpatky, nohy, ruce. Tolik erotiky skrývají ruce. Uměla v tom chodit tak přesvědčivě, že uvěříte, že ten chodník byl postaven pro ni.
Všechny její sebejisté kroky mířily k rohu. K onomu rohu, za kterým se vzpomínka mění ve věčnost. Říkám si, jestli náhodou ví, že ji někdo sleduje s takovým pohledem? Věřím, že by pravděpodobně chtěla, aby ji těmito slovy někdo prohlížel.
Ještě pár sekund můj pohled zůstal zasekly na tomto rohu. Pro někoho trvají jako dvě věčnosti. Díval jsem se na opuštěný roh budovy na bezejmenný ulici. Nečekal jsem, že se objeví. Ani jsem po tom netoužil. Zkazila by tím dojem dokonalé ztráty. Čekal jsem spíše na vhodný okamžik, abych se vrátil ke své knize, která ležela přede mnou. Stále otevřená.
A pak se objevil

On.

Zpoza stejného rohu, kde můj pohled zůstával stále zasněný, vyskočil jako depresivní severský déšť, který zhatí veškerou krásu slunečního jarního rána. Vyčníval. Vyčníval vším, co bych nechtěl vidět, ani za jiných okolnosti, natož dvě sekundy poté, co jsem se v myšlenkách ztratil na rohu ulice. Probudil mě jako facka ze snu. Byl jsem ohromen. Opravdu ohromen mírou nevkusu, ošklivosti, která se objevila jako dokonalý kontrast k právě vyprahlé kráse. Ta postava vpuštěná do něčeho, co připomínalo mužské tělo a zabalená do něčeho, co se stěží dalo nazvat oblečením, se pohybovala chůzi Quasimoda. Nepostiženého KvaziMóda.
Podobně jako chvíli předtím jsem nemohl spustit pohled z dámy v červených šatech, tak i nyní jsem byl zcela opojen úplnou ošklivosti. Sledoval jsem jeho shrbenou chůzi, jenž postrádala jakoukoliv přitažlivost a mužskost, jak se vzdaluje v této bezejmenné ulici. I chodník, po kterém kráčel, jako by mu chtěl uhnout, aby zrovna na něj nedošlápl.
„Kolik chutí různých bot si musíš vychutnat?“ mě napadlo při pohledu na kamenné kostky. Zavřel jsem knihu a vkročil na bezejmenný chodník.

Published by

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.